Program

Program 2018:

Monday, February 5th , 2018

 

07.30  Coach service from hotel to the Lecture Hall

07.45  Registration Oranje Zaal

08.15  Jef Mulder: Introduction to the course

08.20  Karl-Bernd Hüttenbrink: Reconstruction of the tympanic membrane

08.50  Discussion

08.55  Presentation of surgical cases

09.00  Live televised surgery: Pennings & Saeed

Moderators: Mulder & Hüttenbrink

11.15  Ad Snik: Clinical Audiology; implications for the otologist

12.00  Discussion

12.10  Jef Mulder: 3D Temporal Bone Anatomy

12.35  Discussion

 

12.45  Lunch

 

13.30  Temporal Bone Dissection

Supervisors: Hüttenbrink, Mulder, Mylanus and Waterval

16.00  Tea

16.15  Meet the surgeon

16.30  Emmanuel Mylanus: Imaging of the temporal bone

17.15  Jerome Waterval: Interactive Oto Quiz

18.15  Coach service to restaurant

18.30  Dinner at ‘In de Kazerne’

21.00  Coach service to Hotel Van der Valk


Tuesday, February 6th , 2018

 

07.40  Coach service from hotel to the Lecture Hall

08.00  Ronald Pennings: Cholesteatoma and endaural epitympanotomy

08.20  Discussion

08.25  Shakeel Saeed: Subtotal petrosectomy

08.50  Discussion

08.55  Presentation of surgical cases

09.00  Live televised surgery: Hüttenbrink & Waterval

Moderators: Pennings & Saeed

11.15  Myrthe Hol: Bone anchored hearing devices

11.50  Discussion

12.00  Shakeel Saeed: Facial nerve & surgery

12.35  Discussion

 

12.45  Lunch

 

13.30  Temporal Bone Dissection

Supervisors: Pennings, Falcioni, Saeed and Kunst

16.00  Tea

16.15  Meet the surgeon

16.30  Jérôme Waterval: Cholesteatoma and canal wall down technique

17.15  Ronald Pennings: Panel on results 2017

18.15  Coach service to Hotel Van der Valk


Wednesday, February 7th , 2018

 

07.40  Coach service from hotel to the Lecture Hall

08.00  Karl-Bernd Hüttenbrink: Reconstruction of middle ear

08.20  Discussion

08.25  Myrthe Hol: Reconstruction of the external ear

08.55  Presentation of surgical cases

09.00  Live televised surgery: Cayé-Thomasen & Falcioni

Moderators: Hol & Somers

11.15  Thomas Somers: Canal wall up and bony obliteration technique

11.55  Discussion

12.00  Thomas Somers: Otosclerosis and stapes surgery

12.40  Discussion

 

12.45  Lunch / Course photograph

 

13.30  Temporal Bone Dissection

Supervisors: Mylanus, Somers, Pennings and Saeed

16.00  Tea

16.15  Meet the surgeon

16.30  Coach service to hotel

18.00  Coach service to Radboudumc

18.15  Drinks and snacks

19.00  The 35th W.F.B. Brinkman lecture by Prof. Dr. Antje Aschendorff, from University Medical Center of Freiburg, Germany :

            “Current and future developments in cochlear implants”

20.00  Buffet

22.30  Coach service to Hotel Van der Valk


Thursday, February 8th, 2018

 

07.40  Coach service from hotel to the Lecture Hall

08.00  Maurizio Falcioni: Canalplasty

08.20  Discussion

08.25  Ad Snik: Audiological aspects of implantable hearing aids

  1. 50 Discussion

08.55  Presentation of surgical cases

09.00  Live televised surgery: Kunst and Hol

Moderators: Mylanus & Falcioni

11.15  Emmanuel Mylanus: Cochlear implants

11.50  Discussion

12.00  Jef Mulder: Middle ear implants

12.35 Discussion

 

12.45  Lunch

 

13.30  Temporal Bone Dissection

Supervisors: Mulder, Cayé-Thomasen, Falcioni and Hol

16.00  Tea

16.15  Meet the surgeon

16.30  Thomas Somers: Complications in ear surgery

17.00  Per Cayé-Thomasen: Vestibular schwannoma

17.30  Dirk Kunst: Carcinoma of the external ear canal

18.15  Coach service to restaurant

18.30  Course Dinner at ‘Ivory’

21.00  Coach service to Hotel Van der Valk


Friday, February 9th , 2018

 

07.40  Coach service from hotel to the Lecture Hall

08.00  Ronald Pennings: Genetics and otology

08.20  Discussion

08.25  Per Cayé-Thomasen: An approach to the dizzy patient

08.50  Discussion

08.55  Presentation of surgical cases

09.00  Live televised surgery: Somers, Hol & Mylanus

Moderators: Cayé-Thomasen & Kunst

11.15  Dirk Kunst: Introduction Radboud Skull Base Centre

11.25  Dirk Kunst: Paraganglioma guideline and management

11.45  Henri Timmers: Endocrinological and genetic aspects of paragangliomas

12.05  Maurizio Falcioni: Surgery for paragangliomas

12.25  Jérôme Waterval: Radiotherapy for paragangliomas

 

12.45  Lunch

 

13.30  Anton Meijer: Head and neck paragangliomas; Imaging

13.50  Per Cayé-Thomasen: Introduction pulsatile tinnitus; clinical workup

14.10  Anton Meier: Imaging in pulsatile tinnitus

14.30  Jeroen Boogaarts: Management of pulsatile tinnitus

14.50  Tea

15.10  Dirk Kunst: Neurological panel and Discussion of patients brought in and presented by participants

16.30  Jef Mulder: Closing remarks and drinks

17.00  Coach to railway station